Wyłudzenie kredytu – jak się bronić?

Wyłudzenie kredytu

Każdemu się wydaje, że wyłudzenie kredytu nie będzie go dotyczyć. W praktyce jednak, wraz z rozwojem oferowanych przez internet produktów bankowych, do takich sytuacji dochodzi coraz częściej. Dlatego warto wiedzieć, jak się przed tym bronić.

Na czym polega wyłudzenie kredytu?

Wyłudzenie kredytu jest oszustwem, z którym można się coraz częściej spotkać. Polega na podszywaniu się pod inną osobę i zaciąganiu na nią zobowiązania w banku lub w parabanku. Kredyt nie jest oczywiście spłacany, a konsekwencję tego ponosi osoba, na którą został zaciągnięty.

W jaki sposób jest to możliwe? Poprzez wykradzenie Twoich danych osobowych – imienia i nazwiska, peselu, adresu zameldowania, a także numeru dowodu osobistego. Najczęściej dochodzi do kradzieży dokumentów tożsamości, aczkolwiek to nie jedyny sposób. Dane można również pozyskać przez internet. Wielu użytkowników nie zastanawiając się, podaje je na różnych stronach, bierze udział w konkursach, które tego wymagają, a w rzeczywistości ich celem jest jedynie wyciągnięcie od Ciebie tych informacji.

Nierozsądne jest również podawanie danych karty kredytowej, jeśli nie masz pewności, że będą one bezpieczne. A co zrobić, gdy już padłeś ofiarą wyłudzenia?

Jak zgłosić wyłudzenie kredytu?

Wyłudzenia kredytów/pożyczek najczęściej dokonywane są przez internet, aczkolwiek może mieć to również miejsce w siedzibie placówki instytucji finansowej. Mimo iż wydaje się to niemożliwe, to znane są przypadki, w których pracownik nie dość dokładnie porównał zdjęcie znajdujące się na dowodzie osobistym z klientem, który do niego przyszedł.

Takie sprawy są też trudne do udowodnienia. Dlatego trzeba działać od razu, gdy tylko zdasz sobie sprawę z tego, że ktoś zaciągnął zobowiązanie na Ciebie. Należy wtedy złożyć zawiadomienie o popełnianiu przestępstwa w prokuraturze. Może okazać się, że do czasu zakończenia postępowania, zostaniesz zmuszony do regulowania rat.

Alerty BIK

Chcesz mieć pewność, że nikt nie zaciągnął kredytu/pożyczki na Twoje dane? Uaktywnij alerty BIK. Są to powiadomienia wysyłane przez Biuro Informacji Kredytowej w sytuacji, gdy ktoś będzie starać się o pieniądze w Twoim imieniu. Powiadomienia te wysyłane są zwykle poprzez wiadomość SMS oraz mailową. Dzięki temu można szybko zareagować. Usługa ta jest płatna i kosztuje 24 zł na rok.

Natomiast jeśli chcesz zweryfikować, czy masz już obecnie zadłużenie, o którym nie wiesz, najlepiej jest pobrać raport BIK. Jednorazowy koszt wygenerowania go wynosi 39 zł.

Jak nie paść ofiarą wyłudzaczy?

Warto też zachować ostrożność podczas podawania danych osobowych. Mamy kilka wskazówek, które powinny Ci w tym pomóc.

Przede wszystkim nigdy nie oddawaj dowodu osobistego pod zastaw. Nie zgadzaj się również na wykonanie jego kopii, a gdy konieczne jest spisanie danych osobowych (np. podczas meldunku w pensjonacie), nie pozwól zabrać go ze sobą.

Jeśli zauważysz kradzież, zgubienie dowodu osobistego, zgłoś to od razu policji. Banki umożliwiają również zastrzeżenie tego dokumentu tożsamości. Można to zrobić telefonicznie lub przy pomocy aplikacji mobilnej.

Co jeszcze? Uważaj na konkursy wymagające podawania szczegółowych danych osobowych, a także nigdy nie wykonuj przelewów „weryfikacyjnych” niezaufanym instytucjom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *