Chcąc kupić auto, bardzo często sięga się w tym celu po zobowiązanie celowe, jakim jest kredyt samochodowy. Jego zaciągnięcie wiąże się rzecz jasna z koniecznością spełnienia konkretnych warunków. Jakich? Jakie są zabezpieczenia przy kredycie samochodowym?
- Kredyt samochody – na jaki cel?
- Jakie auto kupi się za kredyt samochodowy?
- Jakie są koszty kredytu samochodowego?
- Jakie są rodzaje kredytów samochodowych?
- Jak kupić samochód na kredyt?
Kredyt samochody – na jaki cel?
Jak sama nazwa wskazuje, kredyt samochodowy to zobowiązanie celowe, które przeznacza się na zakup niemal dowolnego pojazdu, nie tylko auta. Można w ten sposób zakupić motor, kamper, skuter, quad, traktor, maszyny budowlane czy przyczepy. Jak widać, możliwości jest więc całkiem sporo. Takie kredytowanie można uzyskać zarówno banku, jak i autoryzowanych salonach samochodowych. Co istotne, za pomocą takiego zobowiązania, najlepiej kupować pojazdy nowe, z racji tego, że przy używanych zazwyczaj pojawia się więcej komplikacji.
Jakie auto kupi się za kredyt samochodowy?
Przede wszystkim auto nowe, prosto z salonu. Dlaczego? Sprawa jest prosta – jako że jest to kredyt celowy, potrzebne będzie przedstawienie wszystkich niezbędnych dokumentów powiązanych z pojazdem. W salonie dostępne jest wszystko od ręki, a i w tych miejscach możliwe jest załatwienie kredytu. Z pojazdami używanymi jest trudnej, jako że bywa, iż pojawiają się braki z dokumentacji. Poza tym wiele banków nie zezwala na kredytowanie pojazdów starszych niż np. 8 lat, a nawet jeżeli taką zgodę się uzyska, to zazwyczaj na gorszych warunkach.
Jakie są koszty kredytu samochodowego?
Podobnie jak w przypadku innych zobowiązań finansowych i tutaj należy zwrócić baczną uwagę na wszystkie koszty, jakie są powiązane z kredytem. Istotne będzie więc RRSO, oprocentowanie, prowizja, ubezpieczenie oraz inne dodatkowe opłaty.
RRSO powie nam, ile wyniesie całkowita kwota kredytu, czyli ile rzeczywiście oddamy bankowi po całkowitej spłacie. Oprocentowanie z kolei to inaczej stopa referencyjna uzależniona od NBP oraz marża ustalana przez bank i ma wpływ, choćby ma wysokość odsetek i miesięcznych rat. Kolejna kwestia to prowizja – tutaj najczęściej ma się do czynienia po prostu z opłatą za udzielenie kredytu. Czasem też może być wymagane dodatkowe ubezpieczenie np. na życie lub konieczność wykupienia Autocasco, co wiąże się z cesją na rzecz banku.
Inne dodatkowe opłaty, jakie mogą się pojawić to np. konieczność wyceny samochodu, przetwarzanie dokumentów czy inne podobne czasami bardzo drobne sprawy, na które rzadko kiedy zwraca się uwagę.
Jakie są rodzaje kredytów samochodowych?
Warto też wspomnieć o tym, że tak naprawdę mamy trzy możliwości jeżeli chodzi o zaciągnięcie kredytu samochodowego. Pierwszy z nich jest standardowy, czyli jak zostało wspomniane wyżej, bierze się go w salonie lub w banku, ustala warunki i spłaca przez określony czas wraz z odsetkami.
Druga opcja to tak zwany kredyt 50/50 lub 60/40. Działa to w zupełnie inny sposób i polega na tym, że klient z góry uiszcza zapłatę w postaci 50% lub 60% wkładu własnego, a resztę spłaca jednorazowo w późniejszym czasie np. po roku.
Jest jeszcze trzecia opcja, zwana kredytem balonowym. Działa to w podobny sposób jak standardowy kredyt, z tąż różnicą, że raty spłaca się do określonej kwoty w wysokości 80% wartości pojazdy i przez określony czas, z resztę, czyli ostatnią ratę dopłaca na końcu w jednorazowej kwocie.
Jak kupić samochód na kredyt?
Z pewnością przed takim zakupem trzeba się dobrze zastanowić, przede wszystkim nad tym, jaki typ kredytowania wybrać oraz z jakiej instytucji skorzystać. Konieczne będzie więc dobre przygotowanie – zweryfikowanie wszystkich dostępnych ofert, sprawdzenie ich parametrów, a także obliczenie swoich możliwości finansowych.
Comments
Jak dla mnie najlepsza opcja jak ktoś klupuje nowe auto. Salon załatwia wszystkie formalności, a do tego oferty są niezwykle atrakcyjne!
Nie wiedziałam, że samochód na kredyt musi być młodszy niż 8 lat. Bardzo mnie to zaciekawiło. Choć może wówczas dobrym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy. Na pewno w sytuacji, gdy nie ma się w ogóle wkładu. Jednak nie ma co ukrywać – kredyt celowy zawsze ma lepsze warunki niż gotówkowy.