Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – czy to ten sam produkt?

Dom i klucze

Przeglądając oferty banków, bardzo często można się natknąć na kredyt hipoteczny i pożyczkę hipoteczną. Czy to jest ten sam produkt, czy jednak dwie oddzielne oferty? Jakie są ich podobieństwa i różnice? Kiedy warto zgłosić się po kredyt, a kiedy po pożyczkę hipoteczną?

Kredyt i pożyczka hipoteczna – te same produkty czy nie?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna to tak naprawdę dwie nazwy dla tego samego produktu. I rzeczywiście mają one ze sobą bardzo wiele wspólnego, jednak pomimo ewidentnych podobieństw, nie oznaczają tego samego. Posiadają bardzo podobne cechy, jednak bardzo wiele je też od siebie różni i warto wiedzieć, co to za różnice, by później wybrać dobre.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Każdy z nas z pewnością doskonale kojarzy kredyt hipoteczny, to czym jest i na jakich zasadach działa. Jest to zobowiązanie celowe, dzięki któremu uzyskuje się możliwość zakupienia nieruchomości – domu czy mieszkania lub działku budowlanej i budowę domu. Finansowanie udzielane się rzecz jasna z ubezpieczeniem na hipotece. Co więcej, pieniądze mogą być wykorzystane tylko i wyłączone w sposób określony w umowie, dodatkowo nie otrzyma się na to 100% kwoty. Konieczne jest wykazanie się odpowiednią zdolnością i wiarygodnością finansową oraz posiadanie wkładu własnego, co najmniej w wysokości 20% wartości nieruchomości. Taki kredyt da się uzyskać nawet z czasem spłaty do 35 lat.

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna jest podobna do kredytu hipotecznego tylko pod jednym względem. Aby ją otrzymać, konieczne jest zabezpieczenie w postaci hipoteki. Na tym podobieństwa się kończą, ponieważ istotnym warunkiem jest tutaj zastaw nieruchomości, którą już się posiada, a nie tej, którą chce się dopiero kupić. Formalności się są tutaj mniejsze, podobnie jak stawiane wymagania, ale jednocześnie można w ten sposób uzyskać mniej pieniędzy niż w przypadku klasycznego kredytu hipotecznego. Wychodzi się z założenia, że maksymalna kwota to około 80% wartości nieruchomości danej pod zastaw. Podobnie jak kredyt hipoteczny może być udzielona nawet na 30 lat.

Co można kupić za pomocą kredytu hipotecznego?

Jak zostało wspomniane, kredyt hipoteczny to zobowiązanie celowe. Oznacza to, że zaciągając je, konieczne jest dokładne określenie tego, na co mają zostać wydane pieniądze. Do tego potrzebne są oczywiście dokumenty potwierdzające np. wartość nieruchomości. W ten sposób kupić można dom, mieszkanie, działkę budowlaną czy postawić budynek mieszkalny. Za pomocą tego kredytu da się też dokonać remontu lub wykończenia nieruchomości. Co więcej, bank ma prawo do zweryfikowania, czy pieniądze rzeczywiście zostały wykorzystane tak, jak zostało to zapisane w umowie.

Co sfinansuje się pożyczką hipoteczną?

W przypadku pożyczki hipotecznej sprawa jest o wiele prostsza, bowiem jest to zobowiązanie niecelowe. To oznacza, że ubiegając się o finansowanie, nie ma konieczności przedstawiania powodów, dla których te pieniądze są nam potrzebne. Niektórzy chcą w ten sposób pozyskać inną nieruchomość, jednak stosunkowo niewielkie kwoty zazwyczaj na to nie pozwalają. Można za to wyremontować dom czy wydać pieniądze na praktycznie dowolny cel konsumpcyjny, bez wyjaśnianie i precyzowania, do czego nam to potrzebne.

Comments

  1. alice

    Szkoda, że pożyczka hipoteczna nie starcy na kupno domu, już miałam nadzieję, że pojawiła się korzystniejsza alternatywa dla tych masakrycznie drogich i trudnych do uzyskania kredytów hipotecznych 🙁

  2. Wieża

    No niestety, gdyby tak było, to te dwa produkty nie różniłyby się od siebie na tyle, żeby bankom opłacało się mieć je w ofercie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *