Kredyt gotówkowy a pożyczka hipoteczna. Jaki kredyt na dowolny cel?

Słoik z pieniędzmi na marzenia

Szukając możliwości zdobycia dodatkowej gotówki, którą wykorzysta się na dowolny cel, mamy tak naprawdę do czynienia z wieloma rozwiązaniami. Należy do nich zarówno popularny kredyt gotówkowy, jak i mniej oczywisty wybór, czyli pożyczka hipoteczna. Czym się wyróżniają? Która metoda kredytowania będzie lepsza?

Kredyt na dowolny cel – co wybrać?

Najbardziej podstawowym rozwiązaniem jest z pewnością wybór kredytu gotówkowego, który z założenia przeznaczony jest właśnie na dowolny cel. Oznacza to, że udają się do banku i składając wniosek, nie musimy się tłumaczyć z tego, na co potrzebne są nam pieniądze. Jedynie co należy przedstawić to dowód na swoją wypłacalność i brak zadłużenia – nic innego nie będzie obchodziło tej instytucji finansowej. Mniej oczywistą formą kredytowania jest pożyczka hipoteczna, która często dość mylnie utożsamiana jest z kredytem hipotecznym. Poza faktem, że łatwiej można ją dostać, nie jest też wymagane podanie celu, na który chce się wydać pieniądze. Warto się jednak temu przyjrzeć bliżej.

Kredyt gotówkowy na dowolny cel – charakterystyka

W przypadku kredytu gotówkowego mamy do czynienia ze standardową ofertą banków. Może być udzielana zarówno na niewielkie kwoty (kilka czy kilkanaście tysięcy), jak i duże (do kilkudziesięciu tysięcy). Jak widać, są tu widoczne pewne ograniczenia, ponieważ rzadko zdarza się, by bank udzielił takiego zobowiązania powyżej sumy 100 tys. zł. Trzeba zazwyczaj wykazać się naprawdę dobrą zdolnością kredytową. Dużą zaletą tej oferty jest jednak stosunkowa łatwość jej otrzymania, a także, co istotne – możliwość wydania pieniędzy w dowolny sposób. Aby ubiegać się o pieniądze, należy złożyć wniosek kredytowy i przedstawić konieczne dokumenty, w tym dowód tożsamości, zaświadczenie o zarobkach oraz ewentualnie wyciąg z konta.

Pożyczka hipoteczna – charakterystyka

Pożyczka hipoteczne jest często utożsamiana z kredytem hipotecznym, ala tak naprawdę nie ma z nim wiele wspólnego. Jedynie co je łączy to fakt, iż wymagane jest zabezpieczenie na hipotece danej nieruchomości. Często sięgają po nią osoby, których zdolność kredytowa nie jest najlepsza lub takie, które potrzebują większych sum pieniędzy, a nie mogą otrzymać ich z tytułu kredytu gotówkowego. Tak się składa bowiem, że pożyczka hipoteczna może być udzielana nawet do 70% wartości domu lub mieszkania, co często może się wiązać z naprawdę dużymi kwotami, jednak nie tak dużymi, by za jej pomocą można było kupić inną nieruchomość. Nie jest to też zobowiązanie celowe – co za tym idzie, nie trzeba się tłumaczyć bankowi, na co są nam potrzebne pieniądze, czyli inaczej niż przy kredycie hipotecznym, gdzie wszystko musi być dokładnie wyjaśnione.

Kredyt gotówkowy czy pożyczka hipoteczna?

Kredyt gotówkowy i pożyczkę hipoteczną łączy to, że oba produkty nie wymagają podania celu finansowania. Różnice między nimi są też jednak dosyć mocno zarysowane. Przy kredycie mamy do czynienia z ograniczeniem co do kwoty, jaką można w ten sposób otrzymać, z kolei przy pożyczce, to, ile dostaniemy, będzie zależało od wartości nieruchomości podlegającej zabezpieczeniu. Przy kredycie, zabezpieczeń żadnych nie ma, przy pożyczce koniecznej jest założenie hipoteki. Co z kosztami? Tu wiele będzie zależał od banku, jednak najczęściej wygląda to, tak, że pożyczki hipoteczne są tańsze niż kredyty gotówkowe, jednak nie zawsze i nie wszędzie może być to regułą.

Jeżeli więc potrzebujemy większej gotówki, pożyczka hipoteczna może być rozwiązaniem, z zastrzeżeniem, że zastawiamy własną nieruchomość w tym celu. Jeżeli pieniędzy nie potrzebujemy tak wiele, a nasza sytuacja finansowa jest dobra, wówczas w zupełności wystarczy nam kredyt gotówkowy.

Comments

  1. Olaf

    Zawsze kredyt gotówkowy! Jak już biorę i spłacam pieniądze, to wolę to robić ze sprawdzoną instytucją. Nie ma co pakować siew jakieś podejrzane umowy. No, chyba że bardzo wnikliwie przeczytamy wszystkie dokumenty i będziemy pewni na 200 procent.

  2. Edi

    Chyba lepiej wziąć kredyt – mimo wszystko. Czas zobowiązania będzie dłuższy, każdy sobie zdązy to spokojnie spłacić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *