Kredyt czy leasing? W jakim banku kredyt samochodowy?

BMW

Kredyt czy leasing na samochód? Jakie są mocne i słabe strony każdej z tych opcji? Spośród jakich ofert kredytowych można wybierać?

Kredyt samochodowy – zalety i wady

Do zalet zakupu samochodu na kredyt należy swoboda. Swoboda wyboru, bo możesz przeznaczyć pieniądze na dowolne auto, również używane, ale także swoboda dysponowania samochodem i decydowania o nim. Możesz zrobić z zakupionym pojazdem, co chcesz. Jeśli zapragniesz, możesz go na przykład sprzedać i kupić na jego miejsce inny jeszcze w trakcie spłacania kredytu (choć swoboda ta może być ograniczona w zależności od rodzaju zabezpieczenia).

Komfort sytuacji w przypadku kredytu polega również na tym, że w trakcie spłacania kredytu masz możliwość wcześniejszej spłaty lub czasowego zawieszenia kredytu, a po spłaceniu rat staniesz się pełnoprawnym właścicielem samochodu. Inne zalety tego rozwiązania to możliwość odliczenia polowy lub całości podatku VAT oraz zaliczenia odpisów amortyzacyjnych w koszty.

Kredyt samochodowy ma jednak nie tylko dobre, ale także gorsze strony. Nie każdy może go otrzymać. Jeśli nie masz dobrej historii kredytowej, możesz mieć z tym problem. Poza tym trzeba przedstawić odpowiednie zabezpieczenie. Wzięcie kredytu wiąże się też z szeregiem formalności – wymaga zgromadzenia wielu dokumentów, a sam proces jest czasochłonny. Kredyt nakłada też pewne ograniczenia w zaliczeniu wartości samochodu do kosztów uzyskania przychodów.

Leasing – zalety i wady

Leasing charakteryzuje się znacznie prostszymi procedurami. Nie trzeba gromadzić tylu dokumentów. Nie spotkasz się też z odrzuceniem wniosku. W przypadku leasingu operacyjnego będziesz mieć z góry określone niezmienne opłaty, które mogą stanowić koszt podatkowy. Będziesz mieć też możliwość regularnego odliczania VAT naliczonego od każdej kolejnej faktury. Przy leasingu finansowym jest też możliwość zaliczenia do kosztów odpisów amortyzacyjnych.

A jakie są minusy leasingu? Przede wszystkim tutaj w trakcie trwania umowy właścicielem samochodu nie będziesz ty, ale firma leasingowa. Nie będziesz więc mógł w pełni decydować o pojeździe i na przykład go sprzedać. Dopiero po zakończeniu umowy pojawi się opcja wykupienia pojazdu. Również co do wyboru samochodu występują pewne ograniczenia, szczególnie jeśli chodzi o auta używane.

Podczas trwania umowy może cię obowiązywać limit kilometrów – w takim wypadku po jego przekroczeniu firma leasingowa będzie naliczać dodatkowe opłaty za każdy kilometr. A to jeszcze nie wszystkie dodatkowe koszty, z jakimi musisz się liczyć. Niektóre firmy wymagają, by za samą rejestrację lub wyrażenie zgody na używanie pojazdu zapłacić kilkaset złotych. Inne opłaty wiążą się z upoważnieniem na wyjazd leasingowanego samochodu poza granice kraju, a także z administrowaniem ubezpieczeniem za każdy rok trwania polisy.

Gdzie wziąć kredyt samochodowy?

Ofert kredytów samochodowych nie brakuje. Można na przykład zwrócić uwagę na kredyt w BNP Paribas o stałym oprocentowaniu (4,44%-9,99%), udzielany do kwoty 200 tys. zł na okres do 10 lat. Akceptowane są tu wszystkie źródła dochodu. Również Santander Bank Polska ma ciekawą ofertę. Kredyt z oprocentowaniem zmiennym od 3,99% można wziąć bez wychodzenia z domu w ciągu 24 h.

Kredyt T-Mobile Usługi Bankowe ze stałym oprocentowaniem 9,99% zostaje przyznany bez wymogu przedstawienia zaświadczenia o dochodach. Natomiast kredyt w Alior Banku o zmiennym oprocentowaniu do 9,99% charakteryzuje się zerową prowizją i zwrotem wszystkich odsetek, jeżeli zostanie spłacony w ciągu 6 miesięcy.

Comments

  1. Morti

    Kredyt samochodowy a leasing to tak jak pytac czy cchcemy miec mieszkanie na własność czy wynajmować xD oczywiście, że kredyt samochodowy jest lepszy od leasingu….

  2. Kai

    Ja zawsze powtarzam osobom, które zastanawiają się, czy brać kredyt, czy leasing, że po leasingu można samochód fajnie odsprzedać i wziąć nowy! Wygodne rozwiązanie, polecam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *