Kredyt a pożyczka. Jakie są warunki dostania kredytu, pożyczki?

Osoba podająca pieniądze innej osobie

Wiele osób wymiennie używa słów kredyt i pożyczka. Te usługi finansowe mają cechy wspólne, jednak są udzielane przez inne instytucje. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym różni się kredyt od pożyczki i jakie są warunki ich otrzymania.

Czym jest kredyt?

Według prawa bankowego kredytodawca (czyli bank) zobowiązuje się, by pożyczyć kredytobiorcy fundusze na określony cel. Osoba biorąca kredyt zobowiązana jest do zwrotu kwoty wraz z odsetkami i prowizją w wyznaczonych terminach spłaty. W ofercie banków możesz znaleźć różne rodzaje kredytów, np. mieszkaniowe, przeznaczone tylko na zakup nieruchomości, samochodowe, którymi można sfinansować auto, są również kredyty gotówkowe, które można przeznaczyć na dowolny cel.

Jakie są warunki otrzymania kredytu?

Najważniejszy warunek, który trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt to odpowiednia zdolność kredytowa. Więcej o tym, jakie są warunki przyznania kredytu gotówkowego i jakich potrzeba dokumentów, możesz przeczytać w naszym innym artykule. Kiedy złożysz wniosek, bank sprawdzi twoją historię zobowiązań finansowych i czy spłacałeś je w terminie. Jeśli tak, będzie to informacja o tym, że jesteś wiarygodnym kredytobiorcą i mogą przyznać ci kredyt. Nie są to jednak wszystkie warunki, które należy spełnić, by otrzymać kredyt.

Czym jest pożyczka?

Pożyczka w przeciwieństwie do kredytu, nie jest regulowana prawem bankowym, a prawem cywilnym. Najważniejsze cechy pożyczki, które odróżniają ją od kredytu to przede wszystkim fakt, że mogą ją udzielać dowolne podmioty. To znaczy, że pożyczkodawcą może być osoba prywatna jak i instytucja finansowa. Ponadto pożyczka może być zawarta ustnie, jeśli jej wartość nie przekracza 1000 zł. Prawo bankowe nie reguluje umów pożyczkowych, są one regulowane tylko przez prawo cywilne. Pożyczki mogą być wykorzystywane w dowolny sposób, a pożyczkobiorca nie może sprawdzać, jak finanse zostały wykorzystane.

Warunki otrzymania pożyczki w parabanku

Pożyczki w firmie pożyczkowej często są łatwiejsze do otrzymania, niż w przypadku pożyczki w banku. Ważne jest, by mieć skończone 18 lat, posiadać dowód osobisty i numer PESEL. Przy złożeniu wniosku o pożyczę, parabank nie sprawdza twoich informacji takich jak historia kredytowa lub czy jesteś aktualnie zatrudniony.

Co łączy kredyt i pożyczkę?

Nic dziwnego, że niektórzy używają tych słów synonimicznie, zasady, na których funkcjonują, często są podobne. Obie usługi są odpłatne, często spłacane w ratach, charakteryzują się wysokim oprocentowaniem.

Czym się różni kredyt od pożyczki?

Najistotniejszą różnicą, która też często przemawia na korzyść parabanków, to fakt, że pożyczkę w teorii łatwiej otrzymać. Instytucje pozabankowe często informują o specjalnych ofertach pożyczek dla zadłużonych. Wniosek o kredyt w banku zostanie odrzucony, jeżeli osoba jest niewiarygodna finansowo, ponieważ banki przyznają kredyt tylko osobom, które przeszły pozytywny scoring. Poza tym umowę kredytową można zawrzeć tylko o pieniądze, pożyczki mogą dotyczyć także innych przedmiotów. Często pożyczkę możesz dostać szybciej. Duża część instytucji pozabankowych zapewnia przelew w ciągu 15 minut od rozpatrzenia wniosku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *