Jakie są warunki przyznania kredytu hipotecznego?

domek drewniany, obok umowa i klucze

Znalazłeś idealne mieszkanie, jednak cię na nie nie stać? Jesteś zdecydowany na kredyt hipoteczny, ale nie masz pewności czy go otrzymasz? Przedstawiamy jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt hipoteczny i jakie są sposoby na zwiększenie swoich szans na pozytywny wniosek.

Warunki otrzymania kredytu hipotecznego

Jednym z podstawowych kryteriów przyznania kredytu jest… wiek. Nie jest to przypadkowe, banki dużo chętniej udzielają kredytu osobom młodym, poniżej 35 roku życia. Czemu? Ponieważ, instytucje bankowe zastrzegają sobie prawo do przyznawania kredytu tylko takim osobom, których ostatnia rata kredytu będzie w wieku 70 lat. Ma to na celu uniknięcia sytuacji, w której kredytobiorca umiera. Co za tym idzie, banki niechętnie przyznają kredyty na długi czas osobom starszym. Nie powinny jednak mieć problemu z pożyczką. Najważniejsza jest tutaj kwestia wieku przy spłacaniu ostatniej raty.

Dokumenty potrzebne do zawarcia kredytu hipotecznego

Jeśli spełniasz warunki, możesz zacząć przygotowywać potrzebne dokumenty. Będziesz potrzebował oczywiście wniosku o kredyt, dowodu osobistego, którym się wylegitymujesz, poświadczenia o stałym zatrudnieniu (jest to bardzo ważne, żeby otrzymać kredyt, musisz przepracować w obecnej pracy minimum pół roku), zaświadczenia o zarobkach, wyciągi z konta bankowego oraz umowa przedwstępna zawarta z agencją nieruchomości czy deweloperem.

Jak przygotować się do kredytu mieszkaniowego?

Kredyt hipoteczny na 30 lat to ogromne zobowiązanie finansowe, warto zastanowić się, czy nas na to stać. Trzeba podejść do tego rozważnie i z głową. Na samym początku, dobrze oszacować wysokość raty kredytu, ważne by była ona niezbyt wysoka. Komisja Nadzoru Finansowego zaleca, by zobowiązania kredytowe nie przekraczały 40% dochodów. Ich zdaniem jest to bezpieczny poziom zadłużenia, który nie powinien sprawiać większego kłopotu. Przed zdecydowaniem się na kredyt hipoteczny warto pomyśleć o tym, jak będzie wyglądał twój budżet przez następne 30 lat. Czy jesteś w stanie pozwolić sobie na wyrzeczenia finansowe, czy istnieje sposób na oszczędzenie pieniędzy? Dobrym pomysłem będzie zorganizowanie poduszki finansowej, w razie nieprzyjemnych sytuacji życiowych. Zabezpieczenie finansowe powinno wynosić sześciokrotność naszych miesięcznych wydatków na życie. To kwota, która pozwoli ci szybko stanąć na nogi.

Kredyt hipoteczny dla par

Część banków podchodzi bardzo restrykcyjnie do stanu cywilnego. Nie od dziś wiadomo, że istnieje większe prawdopodobieństwo przyznania kredytu, jeśli wniosek złoży się razem ze współmałżonkiem. Dlaczego? Ponieważ w takim przypadku, ocenie wiarygodności kredytowej podlegają dwie osoby, co znaczy, że jest większa szansa na pozytywny scoring. Nie zawsze się to sprawdza, jeśli w małżeństwie pracuje tylko jedna osoba, sytuacja będzie odwrotna. Korzystniejszą opcją będzie wtedy złożenie wniosku samemu.

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na połowę twojego życia, warto się zastanowić czy cię na niego stać, czy jesteś gotowy do wyrzeczeń. Jeśli się zdecydujesz, zachęcamy, byś się do tego odpowiednio przygotował.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *