Jakie są warunki dostania kredytu gotówkowego w banku?

gotówka

Planujesz ubiegać się o kredyt gotówkowy w banku? Pewnie zastanawiasz się, czy twoje zarobki wystarczą. Jakie są inne warunki otrzymania pieniędzy z banku? Dowiedz się, co musisz zrobić, by otrzymać kredyt gotówkowy.

Kto może dostać kredyt gotówkowy?

Teoretycznie każda osoba, która ukończyła 18 lat, w praktyce wygląda to różnie. Najważniejsza w tym przypadku jest zdolność kredytowa. To od niej bank rozpocznie badanie, czy jesteś odpowiednią osobą. Na samym początku bada się tak zwany scoring, to nic innego jak ocena twojej wiarygodności, to skala punktowa, która pomaga oszacować wysokość prawdopodobieństwa, że spłacisz kredyt. Bank sprawdza twój dochód, miesięczne koszty utrzymania i zobowiązania finansowe. Scoring często bywa błędnie mylony ze zdolnością kredytową, to jednak nie jest to samo. Banki mogą korzystać z różnych systemów oceniania wiarygodności klienta, możemy wyróżnić:

 • scoring behawioralny,
 • scoring kredytowy,
 • scoring aplikacyjny,
 • scoring fraudowy.

Jakie czynniki brane są pod uwagę przy scoringu?

Najważniejsze jest spłacanie zobowiązań finansowych w terminie oraz opłacanie rachunków. To jednak nie wszystko, do szerszej analizy często używany jest stan cywilny, wiek osoby wnioskującej o kredyt gotówkowy, wysokość dochodu, stabilne zatrudnienie, zawód, stan konta bankowego, a nawet umowa z siecią komórkową. Negatywny wpływ na scoring może mieć niestabilne zatrudnienie, niski dochód czy duża ilość osób w gospodarstwie domowym. Jeśli masz problem ze zdolnością kredytową przez zarobki, na naszym blog możesz przeczytać, jak uzyskać kredyt przy niskich dochodach.

Bank pobiera protokół twojej historii kredytowej z BIK. Jeśli chcesz się przygotować, sam możesz sprawdzić, jak wyglądają twoje dane w bazie, wystarczy, że poprosisz o wygenerowanie raportu w systemie.

Dokumenty potrzebne do kredytu gotówkowego

Dokumentacja potrzebna do otrzymania kredytu gotówkowego nie jest skomplikowana, wręcz przeciwnie. Potrzebujesz tylko dokumentu potwierdzającego twoją tożsamość, może to być dowód osobisty lub paszport. Na jego podstawie będą weryfikowane twoje dane takie jak wiek i narodowość. Drugim dokumentem, który będzie ci potrzebny to zaświadczenie o dochodach. To fundament oceny twojej zdolności kredytowej. Inne czynniki będą ważne, jednak wysokość dochodów jest tutaj znacząca. Bank może chcieć dodatkowe potwierdzenie dochodów, w takim przypadku będziesz musiał okazać wyciągi transakcji bankowych z twojego konta sprzed ostatnich trzech miesięcy. Nie będzie to wymagane tylko jeśli o kredyt wnioskujesz w tym samym banku, w którym posiadasz konto osobiste. W takim przypadku bank będzie już miał wgląd w twoje finanse.

Już wiesz, jakie są potrzebne dokumenty do kredytu gotówkowego, oraz wymagania banki. Jeśli planujesz wnioskowanie o kredyt, możesz skorzystać z dostępnych w internecie porównywarek kredytów, dzięki czemu w łatwy sposób będziesz mógł wybrać kredyt gotówkowy, który ci najbardziej odpowiada.

Comments

 1. młoda

  Nawet nie wiedziałam, że banki korzystają z jakichś systemów i scoringów, ja myślałam, że to tylko na podstawie wynagrodzenia, które wpływa na konto.

  1. abc

   Dokładnie, to nie tylko w zależności od kwoty kredytu lale również warunków w danym banku. Dlatego warto porównywać oferty kredytów gotówkowych w różnych placówkach.

  2. kasia.p

   Też się z tym spotkałam, że jednym z warunków dostania kredytu gotówkowego było przekroczenie 21 lat 🙁 miałam to szczęście, że dobrze zarabiałam, chciałam kredyt i musiałam rok czekać żeby go dostać 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *