Jaki kredyt na wykończenie mieszkania?

Drewniany domek i pieniądze

Jesteś w trakcie remontu i planujesz wykończenie mieszkania, ale zastanawiasz się nad tym, czy starczy ci pieniędzy? Można zastanowić się nad wzięciem kredytu, tylko który z nich najlepiej się sprawdzi? Na co zwracać uwagę? Która z opcji będzie najkorzystniejsza?

Wykończenie mieszkania – z kredytem czy bez?

Rzecz jasna najlepiej byłoby nie brać żadnych kredytów, a wszelkie konieczne wydatki, np. związane z wykończeniem mieszkania obliczyć wcześniej, by móc zgromadzić odpowiednią kwotę. Jak jednak każdy wie, teoria nie zawsze współgra z praktyką i nierzadko w trakcie wykonywania prac pojawiają się liczne problemy, wymagające wyłożenia większych pieniędzy niż pierwotnie zakładano. W takich przypadkach dodatkowe fundusze, w postaci kredytu mogą być po prostu koniecznością. Trzeba jednak wiedzieć, co się sprawdzi w danej sytuacji.

Kredyt na wykończenie mieszkania wraz z kredytem hipotecznym

Bardzo często jest tak, że kredyt na wykończenie mieszkania łączy się w jedno z kredytem hipotecznym. Zazwyczaj ma to miejsce wówczas, gdy kupujemy nową nieruchomość, która wymaga jeszcze odpowiedniego przygotowania. Wówczas można uzyskać po prostu większą kwotę pieniędzy, co znacznie uprasza sprawę i zmniejsza liczbę formalności do spełnienia. Nie trzeba się wówczas zastanawiać nad tym, skąd wziąć gotówkę.

Kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania

Inną opcją jest także zaciągnięcie standardowego kredytu gotówkowego. Działa on osobno i można go zaciągnąć niezależnie od innych zobowiązań. Plusem rozwiązania jest fakt, iż wiąże się z niewielkimi formalnościami, a także nie ma konieczności przedstawiania powodów, dla których chce się pozyskać pieniądze. Jego uzyskanie będzie jednak trudniejsze, gdy np. mamy już inne zobowiązania, ponieważ automatycznie spada nasza zdolność kredytowa. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy, jak każde inne rozwiązanie.

Kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania – zasady

Jak zostało wspomniane, w przypadku kredytów hipotecznych na wykończenie mieszkania, najlepiej o nich pomyśleć jeszcze przed zakupem nieruchomości. Wówczas możliwe jest rozpoczęcie łączonej procedury, która umożliwi uzyskanie większej gotówki, Minusem tego rozwiązania jest fakt, iż konieczne będzie przedstawienie dokładnego kosztorysu. To oznacza, że osoby ubiegające się, muszą wykazać, na co konkretnie potrzebują pieniędzy i jakie prace wykończeniowe chcą przeprowadzić. Plusem jest fakt, że biorąc taki łączony kredyt, pieniądze na zakup mieszkania idą do dewelopera czy osoby prywatnej, ale reszta – przeznaczona na wykończenie nieruchomości ląduje na naszym koncie.

Zalety i wady kredytu gotówkowego na wykończenie mieszkania

Przede wszystkim kredyt gotówkowy jest droższy od kredytu hipotecznego i wiąże się z wyższymi opłatami. Jeżeli chodzi o wysokość możliwej do uzyskania kwoty, tu wiele będzie zależało od zdolności kredytowej. Plusem jest fakt, że nie trzeba się tłumaczyć z tego, jak wykorzysta się pieniądze. Jeżeli mamy już kredyt hipoteczny, może być nam trudniej dostać kolejny, tym razem na wykończenie mieszkania. Łatwiej mają osoby, które takiego dodatkowego zobowiązania nie mają.

Pożyczka hipoteczna na wykończenie mieszkania

Jeszcze jednym wartym rozważenia rozwiązaniem jest zaciągnięcie pożyczki hipotecznej. Działa ona podobnie jak kredyt hipoteczny, jednak uzyskuje się ją na niższe kwoty, a liczba formalności koniecznych do spełnienia jest mniejsza. Też jest zabezpieczona hipoteką, można ją wydać na dowolny cel. To ile uzyska się pieniędzy, uzależnione jest od wartości nieruchomości.

Comments

  1. Ewelina

    Wydaje mi się, że najlepszą opcją jest tu kredyt gotówkowy, gdyż bank nie sprawdza, na co poszły pieniądze pożyczone w ten sposób, co sprawia, że dużo łatwiej się nimi dysponuje.

  2. Jan

    Mówi się, że kredyt hipoteczny jest najtańszy na rynku. Tak więc jak się kupuje mieszkanie, to najlepiej dobrać jeszcze kredytu hipotecznego na wykończenie. Na pewno koszt będzie niższy niż jak gdyby brać jakiekolwiek inne źródło finansowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *