Zanim zaczniesz starać się o kredyt, musisz wiedzieć, że na decyzję banku w głównej mierze wpływ będzie mieć Twoja zdolność kredytowa, czyli suma wielu różnych czynników. A czy można na nią wpływać? Oczywiście, że tak! Dlatego przedstawiamy kilka sposobów na to, jak zwiększyć zdolność kredytową.
- Stwórz historię kredytową
- Spłać wszystkie zadłużenia
- Zlikwiduj kartę kredytową oraz kredyt odnawialny
- Wybierz raty równe
- Nie składaj wniosku w wielu bankach
- Minimalizuj wydatki
- Znajdź współkredytobiorcę
1. Stwórz historię kredytową
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to baza, w której znajdują się informacje o wszystkich zaciągniętych zobowiązaniach – zarówno tych spłaconych, jak i nie. Wielu kredytobiorców drży na myśl, że bank będzie sprawdzać ich historię w BIK. Lecz jeśli nie widnieją tam żadne zaległości, to nie masz się czym martwić.
Historię kredytową można podzielić na „pozytywną” i „negatywną”. Ta pierwsza może Ci pomóc – bank będzie bardziej skłonny przyznać dodatkowe środki, jeśli widzi, że w przeszłości systematycznie spłacałeś wszelkie zobowiązania. „Pusta” historia kredytowa może źle wyglądać, gdy starasz się o kredyt hipoteczny czy samochodowy. Trudno wtedy zweryfikować, jak wiarygodnym klientem jesteś. Dlatego wcześniej dokonaj drobnego zakupu na raty czy zaciągnij niedużą pożyczkę (najlepiej w banku). W ten sposób zbudujesz swoją historię kredytową.
2. Spłać wszystkie zadłużenia
Tylko zanim przystąpisz do składania wniosku, spłać wszystkie zadłużenia. Jeśli tego nie zrobisz, każde dodatkowe obciążenie będzie negatywnie wpływać na Twoją zdolność kredytową. Mowa jest przede wszystkim o kredytach i pożyczkach. Na inne zobowiązania, takie jak alimenty, nie masz już wpływu.
3. Zlikwiduj kartę kredytową oraz kredyt odnawialny
Masz kartę kredytową lub kredyt odnawialny na rachunku bieżącym? Czym prędzej je zlikwiduj, nawet jeśli z nich nie korzystasz. Informacja o nich znajdzie się w BIK – oznacza to rachunek „otwarty”, czyli taki, z którego w każdej chwili możesz uzyskać.
Bank uwzględni wtedy cały limit dostępny na karcie kredytowej lub w ramach kredytu odnawialnego i zakwalifikuje go jako Twoje zadłużenie. Nie jest to zresztą pozbawione sensu, ponieważ w każdym momencie możesz skorzystać z tej puli środków.
4. Wybierz raty równe
Wiesz, że zdolność kredytową wylicza się na podstawie pierwszej raty? Jeśli obawiasz się, że bank może oddalić Twój wniosek, przygotuj się zawczasu i wybierz raty równe. Są one zwykle o ok. 20-25% niższe niż malejące. Co prawda ostateczny koszt zobowiązania będzie wyższy, ale za to szansa na uzyskanie kredytu wzrośnie.
5. Nie składaj wniosku w wielu bankach
Pokusa, aby złożyć wniosek w wielu bankach, ma najczęściej miejsce w przypadku kredytów o wysokiej wartości, takich jak kredyt hipoteczny. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla Ciebie, ponieważ powoduje zmniejszenie scoringu punktowego w BIK. Dlatego eksperci zalecają, aby nigdy nie składać więcej niż trzech wniosków do trzech różnych banków.
6. Minimalizuj wydatki
Dokumentem potrzebnym do uzyskania kredytu jest wyciąg z konta bankowego. To jeden ze sposobów na sprawdzenie, jakie są Twoje koszty utrzymania. Co więcej, łatwo jest z niego wywnioskować, jaki tryb życia prowadzi kredytobiorca. Co zrobić? Przede wszystkim nie wykonuj regularnych, zbędnych przelewów na konto partnera/kogoś z rodziny. Postaraj się też jak najczęściej płacić gotówką w przypadku większych wydatków. I oczywiście – staraj się je zminimalizować.
7. Znajdź współkredytobiorcę
Jak w prosty sposób zwiększyć zdolność kredytową? Znaleźć współkredytobiorcę. To zmniejsza ryzyko, że zobowiązanie przestanie być spłacane. Co ciekawe, o ile jedna osoba zarabiająca najniższą krajową nie ma zbyt wielu szans na zdobycie kredytu hipotecznego, to już dwie osoby dostające wynagrodzenie w tej samej wysokości już tak.