Jak się bronić przed wyłudzeniem kredytu?

Podawanie pieniędzy

Wyłudzenie kredytu – wbrew pozorom sytuacja, do której dochodzi częściej, niż nam się może wydawać. Jak można się przed tym chronić? Na co zwracać uwagę, jakie środki ostrożności wprowadzić, by nie dać się oszustom?

Na czym polega wyłudzenie kredytu?

Wyłudzenie kredytu polega najprościej na tym, że osoba nieuprawniona, korzystając ze skradzionych danych osobowych, zaciąga na nie zobowiązanie, którego potem nie spłaca. Oszust się rozpływa w powietrzu, a zadłużenie zostaje – na nazwisko nieszczęśnika, który z zaskoczeniem dowiaduje się, że ma niespłacone zaległości, o których nie wiedział. Niestety, ale w dzisiejszych czasach tego typu oszustwa zdarzają się częściej, niż można byłoby przypuszczać, a oszuści wchodzą w posiadanie danych osobowych w najróżniejszy sposób.

Jak dochodzi do wyłudzenia danych osobowych?

Wyłudzenie to nawet złe określenie, ponieważ mamy tutaj do czynienia po prostu z kradzieżą. Najpopularniejszym na to sposobem jest po prostu zabranie komuś dowodu osobistego i posłużenie się nim w banku czy firmie pożyczkowej. Czasem nawet po prostu taki dokument się zgubi – ktoś znajdzie go na ulicy, a potem się nim posłuży wbrew prawu. Może dojść do tego także wówczas, gdy nieumyślnie podamy komuś nasz dowód, a osoba ta skopiuje go bez naszej wiedzy.

Do kradzieży danych dochodzi też, coraz częściej zresztą, w internecie. Oszuści działają na wiele różnych sposobów i okazuje się, że nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Czasem wystarczy odrobina naszej nieuwagi i podanie istotnych danych tam, gdzie nie należy.

Jak chronić się przed wyłudzeniem kredytu?

Przede wszystkim najistotniejsze będzie to, by zawsze i wszędzie bardzo pilnować swoich dokumentów. Nie należy ich też podawać osobom nam nieznanym, zwłaszcza gdy w pewnym momencie dowód znika nam z oczu i nie wiemy co się z nim dzieje. Należy też uważać na to, co wypisuje się w internecie – niestety do częstych przypadków należy to, że po prostu podaje się istotne informacje jak na tacy. Warto też dobrze zabezpieczyć komputer i zwracać uwagę na strony, na które się wchodzi. Nie należy ignorować informacji podawanych przez antywirus, np. gdy ostrzega on przed możliwym zagrożeniem.

Gdziekolwiek się przemieszczamy, zawsze pilnujmy swoich dokumentów i tego, czy mamy je przy sobie i szczególnie w przypadku, gdy przebywany w zatłoczonych miejscach. Dobrze jeżeli ustawi się też alerty BIK, które w razie czego powiadomią nas o tym, czy ktoś nie próbuje zaciągnąć na nas kredytu, czy pożyczki. Trzeba uważać, na jakie strony się wchodzi i zawsze korzystać z opcji bezpiecznego logowania.

Czy łatwo wyłudzić kredyt?

Tak i nie, zależy to od wielu czynników. Z pewnością najłatwiej będzie tutaj działać online, ponieważ pole możliwości jest szersze, podobnie jak dokonanie weryfikacji przez bank. Mimo wszystko te instytucje finansowe mają szereg dodatkowych zabezpieczeń, więc w tym wypadku oszuści mają znacznie trudniej. O wiele prościej jest więc wyłudzić pożyczkę w firmie pozabankowej, gdzie po prostu formalności i etapów weryfikacji jest zdecydowanie mniej.

Comments

  1. Filar

    Banki raczej proponują niżeli wyłudzają… Warto zaznaczyć, że kredyty są produktem dobrowolnym i tutaj należy dokładnie czytać umowę, żeby nie było nieporozumień.

  2. Winona

    Trzeba oddzielić działania marketingowe od nielegalnych praktyk, jak wyłudzanie. Pilnując swoich danych, raczej możemy spać spokojnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *