Zdolność kredytowa to wskaźnik, który brany jest pod uwagę podczas podejmowania decyzji o zatwierdzeniu lub odrzuceniu wniosku kredytowego. Banki skrupulatnie oceniają wiarygodność finansową, biorą pod uwagę ryzyko, jakie wiąże się z przyznaniem kredytu i na tej podstawie decydują, czy można danej osobie udzielić takiego „wsparcia” finansowego. Jak więc obliczyć zdolność kredytową?
Co to jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa to ocena wiarygodności kredytowej. Banki, zanim udzielą kredytu, sprawdzają, czy ich potencjalny klient będzie w stanie spłacić zobowiązanie. Sposoby wyliczania zdolności kredytowej mogą różnić się między bankami. Niektóre informacje pozostają tajemnicą. Wiadomo jednak, jak zwiększyć zdolność kredytową i na co uważać, podczas starania się o kredyt.
Od czego zależy zdolność kredytowa?
Bank dokonuje oceny ilościowej i jakościowej. W tej pierwszej brane pod uwagę są finanse wnioskodawcy. Bank sprawdza więc, jakie są jego dochody, miesięczne wydatki, obecne zadłużenie. Analizowane są nadwyżki, które będą mogły zostać przeznaczone na spłatę kredytu. Teoretycznie źródło dochodu nie ma znaczenia, chociaż największe szanse na przyznanie kredytu mają osoby pracujące na podstawie umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Nie oznacza to oczywiście, że ci, którzy pracują na umowę – zlecenie nie mają szans na wzięcie pożyczki. Sprawdzane są również informacje zawarte w BIK, by sprawdzić, jak były spłacane poprzednie zobowiązania.
Ocena jakościowa koncentruje się na sytuacji życiowej wnioskodawcy. Banki biorą więc pod uwagę wiek, stan cywilny, wykształcenie, staż pracy, zajmowane stanowisko, liczbę osób na utrzymaniu, status mieszkaniowy oraz finansowy.
Jak wyliczyć zdolność kredytową?
W wyliczeniu zdolności kredytowej pomocne są narzędzia dostępne w Internecie. Mowa o kalkulatorach zdolności kredytowej. Dzięki nim można sprawdzić, o jaką kwotę kredytu w obecnej sytuacji można wnioskować. Aby się tego dowiedzieć, należy wpisać miesięczny dochód gospodarstwa domowego, okres kredytowania, oprocentowanie nominalne, rodzaj rat, liczbę osób w gospodarstwie domowym. Wymagane jest również podanie stałych wydatków ponoszonych co miesiąc. W nich są limity na kartach kredytowych i rachunkach, raty kredytów i inne stałe zobowiązania. Po wpisaniu tych danych okaże się, jaka jest nasza zdolność kredytowa. Przekonamy się, o jaką maksymalną kwotę zobowiązania możemy się starać.
Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Zwiększenie zdolności kredytowej ma szczególne znaczenie przy zaciąganiu zobowiązania na dużą kwotę i dłuższy okres. Wówczas banki wnikliwie analizują wiarygodność kredytową wnioskodawcy. Warto więc pomyśleć wcześniej, jak zwiększyć zdolność kredytową. Można to zrobić na kilka sposobów. Należy uregulować podjęte zobowiązania, zamknąć rachunki, które nie są używane, zrezygnować z kart kredytowych. Jeśli spłacamy kilka kredytów, rozsądnym rozwiązaniem będzie konsolidacja, która obniży kwotę comiesięcznego zobowiązania. Na korzyść będzie umowa o pracę, ale i kredyt we dwoje. Wzięcie kredytu z kimś, np. z partnerem czy z siostrą, zwiększy zdolność kredytową. Warto zadbać też o wysoki wkład własny, ma to miejsce w przypadku kredytu hipotecznego. Im jest on wyższy, tym lepiej, ponieważ można dzięki temu zmniejszyć odsetki lub okres kredytowania.
Comments
Pamiętajmy też, że dużo rzeczy może nam obniżyć zdolności! Na przykład brak terminowych wpłat za raty