Jak obliczyć oprocentowanie kredytu?

Kalkulator na stole

Chcąc wziąć kredyt zawsze zastanawiamy się nad tym, jakie będą jego koszty. Nie liczy się jedynie kapitał, czyli kwota o jaką wnioskujemy, ale też odsetki, w którym znajduje się wiele różnych czynników, w tym oprocentowanie. Jak więc obliczyć koszty kredytu? Z jakich narzędzi warto skorzystać?

Jak obliczyć oprocentowanie?

Oprocentowanie kredytu ustalane jest przez bank. Jest to jedna z części składowych odsetek, które są spłacane razem z częścią kapitałową. Im niższe oprocentowanie, tym niższe koszty zobowiązania. Wskaźnik ten jest ustalany w stosunku rocznym, a raty płacone są comiesięcznie. Bank musi więc w każdym miesiącu ustalić, ile jeszcze kapitału pozostało do spłaty i od tego naliczyć odsetki. Brane pod uwagę jest oprocentowanie roczne i ilość dni w miesiącu.

W przypadku rat równych, w miesiącach krótszych niż 31 dni, kwota kapitału będzie wyższa. Inaczej wygląda to w ratach malejących. Odsetki doliczane są do stałej kwoty zobowiązania i się zmniejszają.

Odsetki czy RRSO?

Chcąc ocenić, jakie będą koszty danego kredytu lepiej skupić się nie na samych odsetkach, ale na RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to wskaźnik, który określa całkowity koszt zobowiązania. Uwzględnia on nie tylko oprocentowanie, ale też prowizję i koszty dodatkowych usług w danym banku. Porównując więc oferty kredytów, warto przeanalizować, jakie jest RRSO zobowiązań w różnych bankach.

Kalkulatory kredytowe – dlaczego warto?

Zamiast liczyć wszystko na kartce papieru i zakładać, że mogło się popełnić gdzieś błąd, lepiej skorzystać z kalkulatorów kredytowych. Wśród nich jest właśnie kalkulator RRSO. Należy podać w nim kwotę kredytu, okres kredytowania, oprocentowanie, prowizję, rodzaj rat i inne koszty. Po chwili okaże się, jakie może być RRSO przy takim kredycie. Wiele kalkulatorów udostępnia przy tym oferty banków, które dopasowane są do parametrów, które wpisaliśmy w narzędziu. Dzięki temu można od razu dowiedzieć się, w którym banku jest najlepiej dopasowana do naszych potrzeb oferta.

Pomocne są również kalkulatory rat kredytu hipotecznego. Po wpisaniu kwoty kredytu, okresu spłaty i oprocentowania, możemy dowiedzieć się, jakie będą prognozowane raty. Można nawet porównać, czy bardziej opłaci nam się wziąć kredyt w ratach malejących, czy w rosnących.

Starając się o kredyt hipoteczny, warto ocenić swoją zdolność kredytową. To właśnie od tego zależy, czy bank przyzna nam taki długoterminowy kredyt. Kalkulatory zdolności kredytowej wymagają wpisania wielu danych, np. okresu kredytowania, oprocentowania, typu rat, limitów na kartach kredytowych, rat innych kredytów, stałych zobowiązań, miesięcznych dochodów gospodarstwa i liczby osób w gospodarstwie. To pozwoli na wstępną symulację zdolności kredytowej. Po chwili dowiemy się, o jaką kwotę kredytu możemy wnioskować. Przy okazji sprawdzimy, jakie banki mają przystępne dla nas oferty. Będziemy mogli przeanalizować je pod kątem oprocentowania, RRSO, prowizji, całkowitej kwoty do spłaty i miesięcznej raty.

Comments

  1. Weto

    Po co liczyć samemu oprocentowanie kredytu? Wydawało mi się, że to jest coś, co banki od razu podają przy ofercie kredytowej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *