Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

Pieniądze z rośliną trzymane na rękach

W czasach, gdy coraz częściej bierze się więcej niż tylko jeden kredyt czy pożyczkę, możliwość konsolidacji bywa bardzo przydatna. Gdzie jednak najłatwiej uzyskać takie finansowanie? Czy otrzymanie kredytu konsolidacyjnego jest trudne i jakie stawia się wymagania?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

W największym skrócie kredyt konsolidacyjny to nic innego, jak możliwość połączenia w jedno zobowiązanie kilku kredytów lub pożyczek. W ten sposób ujednolica się oprocentowanie czy inne opłaty, przy jednoczesnym zmniejszeniu miesięcznych rat. To rzecz jasna wpływa pozytywne na możliwość regularnego spłacania zadłużenia, bez obaw o poślizg. Jak widać, zalet jest całkiem sporo, ale jak to działa i na co trzeba uważać?

Czy kredyt konsolidacyjny jest dla każdego?

Odpowiedź brzmi: nie. Kredyt konsolidacyjny to nie rozwiązanie dla każdego i to z kilku powodów. Po pierwsze jego uzyskanie wiąże się z dość szczegółową weryfikacją, a kredytobiorca musi wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową i wiarygodnością. Nie jest to więc opcja dla osób z zaległymi spłatami i negatywnymi wpisami w BIK. Po drugie, jak to bywa z podobnymi ofertami, także w przypadku kredytów konsolidacyjnych trzeba po prostu uważać. Nie zawsze będą one korzystne, a liczne opłaty dodatkowe, czy zmiany zasad kredytowania w rezultacie mogą sprawić, że zapłacimy o wiele więcej, niż przy standardowych ofertach. Innymi słowy, trzeba wszystko dokładnie sprawdzić i przeliczyć.

Z czym wiąże się kredyt konsolidacyjny?

Ubiegając się o kredyt konsolidacyjny, warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Po pierwsze kredyt konsolidacyjny łączy w jedno wszystkie nasze zobowiązania – sumuje je i rozbija na nowe raty. To rzecz jasna wiąże się z tym, że najczęściej czas spłaty znacząco się wydłuża. Niższe miesięczne zobowiązanie niestety ma pewne wady, ponieważ dłużej będzie się je spłacać. Po drugie, dłuższy czas spłaty wiąże się z wyższymi odsetkami, co oznacza, że finalnie oddamy bankowi więcej, niż przy spłatach bez konsolidacji. Po trzecie, należy także mieć świadomość, iż kredyty konsolidacyjne to przede wszystkim oferty bankowe.

Gdzie można dostać najłatwiej kredyt konsolidacyjny?

Kredyty konsolidacyjne, jak zostało wspomniane, są ofertami dostępnymi jedynie w bankach. Jak wiadomo, mają one swoje szczegółowe restrykcje, które wymagają od klienta spełniania konkretnych warunków. Oznacza to, że starając się o konsolidację, należy przejść taką samą weryfikacją, jak przy innych ofertach kredytowych. Oczywiście wiele będzie zależało też od konkretnej placówki, bowiem te mogą mieć różne podejście. Z pewnością jednak należy wykazać się zarówno zdolnością, jak i wiarygodnością kredytową.

Nieco łatwiej może być w firmach pozabankowych, jednak tam będziemy mieli do czynienia z pożyczkami konsolidacyjnymi, a nie kredytami. Są one zazwyczaj droższe i bardziej ryzykowne, ale stawiane wymagania niższe, a cały proces załatwiania sprawy wiąże się z mniejszymi formalnościami. Ten wybór trzeba jednak bardzo dobrze przemyśleć.

Jak szukać taniego kredytu konsolidacyjnego?

Najłatwiej rzecz jasna będzie szukać w internecie, korzystając z dostępnych porównywarek. Należałoby zwrócić uwagę na ich parametry, opłaty, a także stawiane wymagania. Wszystkie te szczegóły z łatwością znajdzie się w sieci, a gdy zainteresuje nas konkretne oferta, zawsze możliwe jest bliższe zapoznanie się z nią na stronie banku. Z pewnością wybór kredytu konsolidacyjnego powinien być dobrze przemyślany, by rozwiązanie to rzeczywiście nam pomogło, a nie bardziej pogrążyło w kłopotach finansowych.

Comments

  1. Lidia

    chciałam teraz wziąć kredyt konsolidacyjny, ale nie wiedziałam, że aż tak trudno go dostać, myślałam, że banki chociaż trochę idą na rękę zadłużonym, a tutaj zawód

  2. Lemon

    Banki przede wszystkim patrzą na swój zysk. Jeśli jest ryzyko, że ktoś nie będzie spłacał zadłużenia w terminie to nie ma zmiłuj.

  3. moniaaaaa

    Mój doradca kredytowy sprawdzał dla mnie kredyt konsolidacyjny, ale wcale nie był on tak atrakcyjny, jak mówią ;( szkoda, bo myślałam, że zaoszczędzę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *