Co zrobić, gdy ktoś weźmie na Ciebie kredyt, gdzie zgłosić?

pieniądze trzymane w dłoniach

Żyjemy w czasach chwilówek, pożyczek przez Internet bez sprawdzania wiarygodności kredytowej i szybkich kredytów w banku. Z tego powodu bardzo łatwo stać się ofiarą wyłudzenia, gubiąc dokumenty czy przypadkowo udostępniając ich zdjęcia w sieci. Dodatkowo oszuści mogą stosować tzw. phishing, czyli podszywanie się pod bank lub inną instytucję w celu wyłudzenia danych umożliwiających zaciągniecie zobowiązania. Sprawdź koniecznie, co zrobić, gdy ktoś weźmie na Ciebie kredyt!

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na Ciebie kredyt?

W przypadku wyłudzenia finansowego dużą rolę gra czas. Z tego powodu warto poznać sprawdzone sposoby na to jak sprawdzić, czy ktoś wziął na Ciebie kredyt. Jedną z najlepszych możliwości jest pobranie raportu BIK z oficjalnej strony biura Informacji Kredytowej. Każdy z nas ma prawo do wygenerowania darmowego dokumentu raz na pół roku. Pozwala on na zweryfikowanie wszelkich zaległych płatności, w tym rat kredytów i pożyczek. Warto także korzystać z płatnych alertów BIK. Za symboliczną kwotę uzyskujemy możliwość otrzymywania powiadomień za każdym razem, gdy ktoś wyśle zapytanie o numer PESEL do BIK lub zapyta o nasze dane w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Aby móc jeszcze lepiej kontrolować wyłudzenia np. w firmach pożyczkowych czy parabankach warto korzystać z darmowego systemu Bezpieczny PESEL, Fair Play, czy Chroń PESEL.

Co zrobić, gdy ktoś weźmie na Ciebie kredyt?

W przypadku wyłudzenia kredytu należy działać szybko, ale w opanowany sposób. Gdzie zgłosić sytuację, gdy ktoś wziął na Ciebie kredyt? Pierwszym krokiem powinno być zastrzeżenie danych. Można zrobić to w banku, na stronie BIK, lub na platformie Dokumenty Zastrzeżone. Dodatkowo popełnienie przestępstwa należy zgłosić na najbliższym posterunku Policji. Ze zgłoszeniem popełnienia przestępstwa należy zgłosić się do BIK. Umożliwi on ofierze roczny darmowy dostęp do raportów oraz alertów opisanych wyżej. Należy także zgłosić się do Urzędu Gminy lub Miasta w celu wyrobienia nowych dokumentów tożsamości. Ostatnim krokiem powinien być kontakt z instytucją, która udzieliła kredytu lub pożyczki na nasze nazwisko. Informacje przekazane przez nią mogą być kluczowe do wyjaśniania okoliczności popełnienia przestępstwa. Gdy o wyłudzeniu dowiadujesz się w momencie otrzymania wezwania do zapłaty od banku, nie należy go ignorować, a podjąć kroki dążące do wyjaśnienia, że zobowiązanie nie zostało zaciągnięte przez Ciebie. Prawdopodobnie konieczna będzie rozprawa sądowa, by udowodnić swoją niewinność. Procesy te bywają skomplikowane, dlatego warto zainwestować w pomoc prawnika.

Jak uchronić się przed wyłudzeniem?

Jak dobrze wiemy – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem danych, by w przyszłości nie musieć martwić się o to co robić w przypadku wzięcia na Ciebie kredytu przez inną osobę? Ważny jest nawyk codziennego sprawdzania, czy ma się przy sobie dokumenty. W pośpiechu lub tłumie nietrudno o ich zgubienie lub kradzież. Nie należy także robić ich zdjęć – dane mogą zostać skradzione nawet gdy nie będą przesyłane ich innym osobom. Warto sprawdzać, czy strony internetowe wymagające podawania danych są bezpieczne; powinny one posiadać zieloną kłódkę na pasku adresu. Ważne jest także rozważne logowanie się do stron, do których linki zostały nam przesłane e-mailowo lub SMS-em. Przed kliknięciem jakiegokolwiek łącza, warto sprawdzić w danej instytucji, czy wiadomość została przesłana przez nią.

Comments

  1. Marek

    Mam nadzieję, że coraz mniej będzie takich historii. W zasadzie w moim otoczeniu wiele osób zostało w ten sposób poszkodowanych. Ja na szczęście nie… Ale ja i tak mam alert BIK. Działa bez zarzutu. Warto się na to szarpnąć, w końcu to bezpieczeństwo naszej kasy.

  2. Cyprian

    Szczerze? Gdyby ktoś wziął na mnie kredyt, to bym się najpierw załamał, a potem pewnie coś bym z tym zrobił. Właśnie dlatego tak ważne jest pilnowanie swoich danych i dokumentów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *